25 ژانویه 2020
ژانویه 25, 2020

جراحی انحراف بینی

ژانویه 25, 2020 0 دیدگاه

جراحی انحراف بینی

بینی یک تیغه منعطف ، به قطر حدود 1 تا 2 میلیمتر دارد. این تیغه بین سوراخ های بینی قرار دارد و می توان آن را به یک ستون در بینی تشبیه نمود. در شرایط عادی این تیغه دقیقاً وسط دو سوراخ بینی فرار گرفته است. ( جراحی بینی )

اگر تیغه به دلیلی دچار انحراف شود این عارضه را انحراف بینی نامیده و اگر برای درمان نیاز به جراحي بيني باشد ، به این عمل ، جراحی انحراف بینی گفته می شود.

انحراف بینی به چه علت اتفاق می افتد ؟

انحراف بینی در بیشتر موارد ، در اثر ضربه ایجاد می شود.
انحراف بینی ، می تواند یک اختلال مادرزادی باشد که در اثر فشرده سازی بینی در هنگام زایمان ایجاد شده است.

اختلالات ناشی از انحراف بینی

خروپف
آپنه خواب
درد صورت
خونریزی بینی
مشکل در تنفس
عطسه های مکرر
بروز سینوزیت حاد
عفونت های سینوس
بروز برخی سردردها
انسداد راه هوایی در بینی
از بین رفتن خفیف تا متوسط حس بویایی

چگونه انحراف بینی تشخیص داده می شود ؟

معمولاً جراح بینی با یک معاینه ساده با آندوسکوپ و با ارزیابی وضعیت سپتوم ، می تواند به راحتی انحراف بینی را تشخیص دهد. در موارد کمی نیز لازم است تا برای اطمینان سی تی اسکن انجام شود.

درمان انحراف بینی

در افرادی که انحراف بینی مختصر باشد ، با استفاده از اسپری مرطوب کننده بینی ، می توان مشکلات ناشی از انحراف بینی را کنترل کرد ، ولی در سایر موارد تنها راه درمان ، جراحی انحراف بینی است.

تفاوت جراحی انحراف بینی با جراحی بینی کج

عمل انحراف بینی با رفع کجی بینی و جراحی بینی کج ؛ دو مقوله جداگانه هستند ، به نحوی که عمل انحراف بینی جزو جراحی های درمانی است و جراحی بینی کج در دسته جراحی های زیبایی قرار دارد.

از این رو می توان گفت که هزینه های این دو جراحی نیز با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد ، به طوری که هزینه عمل انحراف بینی تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت ، چرا که نوعی عمل درمانی بینی می باشد.

اما از آن جا که جراحی بینی کج در زمره جراحی های زیبایی قرار دارد ، هزینه های آن را می بایست خود بیمار تقبل نماید.

انحراف بینی در حالت کلی جز در موارد خیلی حادّ ، هرگز منجر به کج شدن ظاهر بینی نمی شود.

توجه داشته باشید در صورتی که کجی بینی ناشی از انحراف بینی باشد ، جراحی زیبایی بینی پاسخگو نخواهد بود و باید از طریق عمل انحراف بینی به اصلاح انحراف بینی پرداخت.

لازم به ذکر است که در چنین مواردی افراد می توانند به طور همزمان جراحی انحراف بینی ( سپتوپلاستی ) و جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) را انجام دهد ، به جراحی همزمان انحراف بینی و زیبایی بینی در علم پزشکی سپتورینوپلاستی ، اطلاق می گردد.

عمل جراحی انحراف بینی

عمل جراحی انحراف بینی قادر به درمان انحراف سپتوم ( تیغه بینی ) می باشد. این جراحی به طور کلی ، حدودا یک ساعت به طول می انجامد.

عمل انحراف بینی ، هیچ گونه تغییری در ظاهر بینی که منتج به زیبایی بینی شود ایجاد نمی کند و زخم خارجی نیز بر جای نمی گذارد.

فرد ممکن است طی چند روز اول بعد از عمل انحراف بینی ، با درد خفیف ، احتقان بینی و تورم مواجه باشد.

لازم به ذکر است که چنانچه پس از عمل انحراف بینی ، علائم آن مجددا نمود یافت ، نگران نباشید زیرا این علائم به انحراف بینی مربوط نبوده و احتمالا ناشی از متاپلازی مخاط بینی می باشد.

هزینه جراحی انحراف بینی

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد جراحی انحراف بینی ، یک عمل جراحی درمانی محسوب شده و هزینه این عمل را تمامی بیمه های درمانی تقبل خواهند کرد.