25 ژوئن 2019
ژوئن 25, 2019

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی

ژوئن 25, 2019 0 دیدگاه

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی

جراحی بینی یا رینوپلاستی : بینی در نگهداری سلامت فرد و حفظ سایر اعضای بدن نقش مهمی دارد ، فیزیولوژی بینی بسیار پیچیده است ، از جمله وظایف بینی تنظیم رطوبت ، حس بویایی ، ایجاد راه هوایی ، تنظیم دما و نقش در تکلم را دارد ، از مهمترین وظایف بینی ایجاد کردن راه هوایی جهت تنفس می باشد.

در این متن جراحی بینی یا رینوپلاستی را توضیح خواهیم داد.

رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) جهت اصلاح نمودن مشکلات تنفسی و یا ظاهری بینی بیمار می باشد از جمله این مشکلات درمان پولیپ بینی و انحرف بینی و شکستگی بینی می باشد .

جراحی بینی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی بینی است که یک عمل بی خطر است .

جراحی زیبایی بینی دارای عوارض جانبی بسیار کمی است ، ازجمله تورم ، کبودی در خصوص عوارض جانبی جراحی زیبایی بینی شخص نباید نگران نباشد زیرا پس از گذشت مدتی این عوارض برطرف خواهد شد .

جراحی زیبایی بینی با جراحی
جراحی بینی یا رینوپلاستی شامل چند گروه است که در ذیل به بیان آنها می پردازیم :

رینوپلاستی بسته :
در این روش جهت ایجاد کردن تغییرات درون بینی از برش های متعددی بدون ایجاد زخم های بیرونی ایجاد می شود ، کاربرد این روش جهت رفع برطرف سازی مشکلات جزئی می باشد .

رینوپلاستی باز :
در رینوپلاستی باز جراح جهت دسترسی به غضرف داخل بینی و آناتومی بینی در پوست برش اضافی کوچکی ایجاد می کند .

جراحی بینی ثانویه
چالش های ممکن است در بینی پس از جراحی بینی اولیه ایجاد گردد ، یا شخص از ظاهر بینی خود پس از جراحی رضایت صد در صد نباشد در این مواقع جراحی بینی ثانویه صورت می گیرد .

شایان ذکر است اگر جراح بینی از تبحر و تجربه برخوردار باشد تا حد زیادی نیازی به جراحی زیبایی ثانویه نمی باشد .

هدف از جراحی زیبایی بینی چیست ؟
هدف های متعددی جهت اصلاح نمودن عملکرد بینی انجام می شود ، با انجام جراحی زیبایی بینی می توان به رفع انحراف تیغه بینی ،رفع تورم بافت های داخل بینی ، رفع پولیپ ، رفع مشکلات ظاهری بینی انجام شود ، از دیگر اهداف جراحی زیبایی بینی می توان به تغییر دادن شکل خارجی بینی اشاره کرد .

مراحل جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی )
مشاوره
اقدامات قبل از جراحی بینی
زمان عمل جراحی بینی
اقدامات پس از جراحی بینی
دوره نقاهت پس از جراحی بینی
مشاوره رینوپلاستی
به اشخاص توصیه می شود قبل از انجام هر عمل جراحی زیبایی بینی با یک پزشک و متخصص جراح بینی صحبت کرده ومشاوره لازم را دریافت نمایند .

اقدامات قبل از عمل بینی
نیاز است قبل از جراحی زیبایی بینی بیمار یکسری نکات از جمله عدم مصرف قرص های آسپرین و عدم کشیدن سیگار و قلیان را انجام دهد .

حین عمل جراحی زیبایی بینی
در زمان عمل بینی ، پزشک با مشورت متخصصان بیهوشی روش مناسبی را جهت بیهوشی شخص انتخاب می نماید ، میانگین مدت زمان جراحی بینی یک تا سه ساعت به طول می انجامد .

اقدامات پس از جراحی زیبایی بینی
پس از جراحی زیبایی بینی جهت محافظت از بینی پزشک از آتل و پانسمان استفاده می کند ، نیاز است بیمار یکسری اقدامات پس از عمل را انجام دهد که در مقاله اقدامات پس از عمل بینی به شکل کامل شرح داده شده است .

نقاهت پس از جراحی زیبایی بینی
پس از جراحی بینی تورم ، خونریزی و کبودی رخ می دهد ، جای نگرانی بابت این موضوع نمی باشد زیرا پس از گذشت مدت زمانی همه ی عوارض برطرف خواهد شد و شخص می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازد .

انواع بینی :
به طور کلی انواع بینی را به دو گروه بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می کنند :

بینی گوشتی
بینی های گوشتی معمولا دارای پوست ضخیم تر می باشند ، در بینی های گوشتی معمولا پوست چرب بوده و پهنای آنها معمولا بین ۸ الی ۱۰ میلی متر می باشد و پره های بینی اغلب پهن می باشد .

در بینی های گوشتی به دلیل باقی گذاشتن خط برش نمی توان پوست را برداشت ، اما در بخش داخلی با برداشتن چربی ها می توان نوک بینی را نازک نمود .

بینی های استخوانی
بینی استخوانی به بینی های گفته می شود که روی پل بینی برآمدگی وجود دارد ، این برآمدگی به گونه ای است که سایر اجزاء صورت را تحت شعاع قرار می دهد .
در جراحی بینی های استخوانی برداشتن برآمدگی بینی انجام میشود ، دراین نوع بینی ها قوز پشت بینی را جراح بینی خوب از بین می برد و به اصلاح آن می پردازد .

پیام سلامتی دکتر علی میقانی
برای خوب زیستن ورزش یک اصل مهم است ، آرزوی سلامتی و تندرستی را برای تمامی اشخاص از خداوند منان خواستارم ، شاد و سلامت باشید .