11 ژانویه 2020
ژانویه 11, 2020

مشکلات بین والدین و نوجوان پسر

ژانویه 11, 2020 0 دیدگاه

مشکلات بین والدین و نوجوان پسر

نوجوانی سن ایجاد تغيير و تحولات بزرگ براي هر شخص است و در واقع میتوان گفت حساس ترین سنی است که هر فردی آنرا تجربه می کند. سنی که مرحله گذار از دوره بچگی به بزرگ سالی تقلی ميشود و نوجوانان تلاش ميکنند تا هویت مستقل خویش را بسازند و استقلال بیشتری داشته باشند.در این مطلب تلاش کرده ایم نکات مهم و ضروری رفتار با نوجوان را توضیح دهیم.


آنها میخواهند به والدین خویش ثابت کنند که مسئولیت پذیر و قابل اطمینان هستند. روانشناسی نوجوانان به والدین کمک ميکند تا بتوانند نوجوانان را بهتر درک کنند و راحت تر بتوانند تجربه های خویش را به آنان منتقل کنند.

والدین معمولاً بخاطر رفتارهای خشونت آمیز، افسردگی، استفاده از الکل و مخدرها پسر نوجوان خویش نگران هستند و بخاطر این رفتارها ارامش و آسایش خویش را از دست می دهند. رفتار با نوجوان پسر سخت است، ولی بعد از یادگیری نوع رفتار با پسر نوجوان خویش شب و روز احساس ناراحتی میکنید و بعد از مدتی احساس خستگی به سراغ شما مي‌ايد . براي حل این مشکل چه کارهایی انجام داده اید؟ به مشاور یا دکترمراجعه نموده اید ؟

پدر و مادر ناباب نباشید!

پدر و مادر پیش از هر دوست ناباب یا جامعه ناسالمی میتوانند رفتارهای خطرناک را به فرزندان شان بیاموزند. نتيجه جدید ترین تحقيقات روی بیش از 2000 نوجوان که به مصرف سیگار و مخدرها و … اعتياد داشتند، نشان داده که 40 تا 60 درصد از این نوجوانان، براي بار اول روش استعمال مواد دخانی را در منزل و به وسیله والدین خویش آموخته اند؛ بدین ترتیب نخستین گام در دور نگه داشتن فرزندان از مخدرها ، استعمال نکردن آنها به وسیله والدین و به خصوص در خانه است.

با وی ارتباط برقرار کنید

نکته ای که باید به آن توجه بسياري داشته باشید این است که باید به هر نحوی که شده با وی ارتباط برقرار کنید، حتی درصورتی که حرف شما درحد چند کلمه باشد. از وی بخواهید با شما صحبت کند و تنها به حرفهای وی گوش کنید بدون قضاوت و یا نصیحت کردن .این را هم در نظر داشته باشید که پسر های نوجوان علاقه زيادي به صحبت های طولانی ندارند.از وی بخواهید در خصوص ارزش های خویش و طرز فکرش در مورد انتظاراتی که از خانواده دارد صحبت کند.

رفتارهای فرزند خویش را مد نظر داشته باشید

تغيير الگوهای خواب و یا اشتهای وی را بررسی کنید. اما این کار به این معنی نیست که جاسوسی آنها را کنید و یا وسایل آنها را بدون هماهنگی جست و جو کنید. این کار امکان دارد باعث ناامنی و از بین رفتن اعتماد بین شما شود. درصورتی که در مورد این مسئله نگران هستید و فرزند شما مایل به حرف مستقیم با شما نیست میتوانید طی جلسات مشاوره کودک و نوجوان، از درمانگر متخصص در روانشناسی نوجوانان کمک بخواهید.

خود نوجوان، انتخابگر نهایی آينده اش است!

بسياري از پدران دوست دارند آينده ای را که براي خویش متصور بوده اند و به آن نرسیده اند براي پسرانشان ترسیم کنند، ولی خيلي از افسار گسیختگي ها و فاصله های بین والد و فرزند از همین جا آغاز می شود. شما بعنوان یک پدر و مادر خوب، تنها وظیفه شناساندن راه‌های درست و اشتباه به فرزندتان و مشورت کردن با وی در خصوص علاقه مندی هایش را دارید و بهتر است انتخاب نهایی را به عهده فرزندتان بگذارید.

براي نوجوانتان، میهمانی دوستانه راه بندازید و حال کنید!

پسران در سنین نوجوانی علاقه خاصی به استقلال، جدا شدن از خانواده و پيوستن به گروه هم سالان دارند و نگرانی بسياري از والدین، از ناشناخته بودن دوستان فرزندشان نزد آن هاست.

شما برای این که هم فرزندتان را شادمان کنید و هم با دوست های جدیدش بیش تر اشنا شوید، میتوانید هر چند وقت یک بار، یک مهمانی خودمانی ترتیب دهید و دوستان فرزندتان را هم با خانواده هایشان به صرف یک عصرانه ساده دعوت کنید. شما میتوانید براي تسلط بیش تر به روابط فرزندتان هم، ماهی یک بار، یک برنامه کوهنوردی با دوستان فرزندتان و خانواده آنها بچینید.

با تغيير ظاهری افراطی نوجوان کنار بیایید!

پسران در سنین نوجوانی علاقه زيادي به دیده و پذیرفته شدن از طرف جامعه دارند؛ بدین ترتیب براي این کار اقدام به عوض کردن ظاهر و نوع پوشش خویش می کنند. در رویارویی با اینگونه مسایل، شما نباید با پرخاشگری و توهین فرزندتان را از تغيير ظاهرش منع کنید، بلکه باید با زبانی خوش و علت و منطق مناسب، وی را تشویق به پذیرفته شدن از راه‌های دیگری غیر از تغيير ظاهر غیر متعارف کنید. از وی بخواهید که رشته هنري یا ورزش مورد علاقه اش را بصورت حرفه ای ادامه دهد و موفقیت ها و قهرماني های پی در پی اش باعث غرور و افتخار خود و شما باشد.